BILGISAYAR DILI NEREYE

BILGISAYAR DILI NEREYE Mayıs 19, 2020Leave a comment

Okuyan, yazan konuşan araştıran ve yardım eden biriyim. Savaşa ve şiddete karşıyım. Ben sadece bir doğa savaşcısıyım.

BİLGİSAYAR DİLİ NEREYE

Hızla her dile giren bir bilgisayar dili var. Bilgisayar dili gençler arsında yaygın derken belirli bir yaşa gelen kullanıcıların da bu dilin içine çekildiği unutulmamalı. Çoğu kısaltılmış sözcüklerden meydana gelen dili herkes hızla kullanıyor, ama bunun yeni bir dil yarattığını düşünen çok az insan var. Dünya küreselleştikçe tek dil uygulamasının bir gün kabul edileceğini savunan çok sayıda insan varken, bilgisayar dili sessizce hepimizi esir alıyor. Bazı sözcükler kendi dillerinde yerini bulsa da çoğu İngilizce sözcüklerden oluşuyor. İngilizce bilmeyenlerin bile kullandığı sözcükler gün geçtikçe artıyor. Bazen bu o kadar abartılıyor ki, rakamlar da harflerin arasına yerleştiriliyor. “See you later” sözcüğü İngilizce de sonra görüşelim anlamında kullanılır, size bir  e-mail gelir de altında da şöyle bir sözcük görürseniz, bilin ki sizinle daha sonra görüşmek istediğini yazıyor- CUL8R

Mail gönderirken gizli bir kullanıcıyı ekleyeceğimiz zaman bcc yapıyoruz, ama çoğumuz bunun kendi dilimizdeki anlamını, sözcüğünü bilmiyoruz. Bcc: bilinded carbon copy sözcüğünün baş harflerinden alınmış bir acronym sözcük. Gizli Kopya alıcısı anlamına geliyor. Cc’nin anlamı ise sadece carbon copy oluyor. FYI de çok fazla önümüze çıkan sözcüklerden anlamı, for your Information. OMG ise, Oh My God sözcüğünden başka bir şey değil. Artık resmi yazışmalar da şirketler arasında bile kullanılan ASAP sözcüğü, As soon as possible  cümlesinden başka bir şey değil; yani, mümkün olur olmaz anlamında çok kullanılıyor. Ailelerin dikkat etmesi gereken sözcüklere eklenen bir de 9 Harfi var. Genelde çocuklarınızın chat yaparken kullandığı bir rakam bu. Mesajların arasına ekleniyor. Anlamı sizi şaşırtabilir, ailem tarafından gözetleniyorum diyerek verilen bir güvenlik işareti. BRB ile biten bir mesajın size vereceği anlam; BRB be right back sözcüğünden meydana getirilmiş bir bilgisayar sözcüğü, size birazdan mesajı gönderiliyor.

Yukarda birkaç örneğini yazdığım sözcüklere bir de çok sayıda emoticons(işaretler) eklenince işler iyice karışıyor. Duygularınızı bu işaretlerle anlatan sözcükler oluşturuluyor.

Bu çılgınlık şu anda çok eğlenceli görülüyor, ama gelecekte yaratacağı tehlike düşündürücü.

Okuyan, yazan konuşan araştıran ve yardım eden biriyim. Savaşa ve şiddete karşıyım. Ben sadece bir doğa savaşcısıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir